Najczęściej popełniane błędy przy wyborze drukarki etykiet
Drukowanie etykiet to nieodłączny element prowadzeniu biznesu w wielu branżach: medycznej, logistycznej, transportowej, handlowej i wielu innych. Aby etykiety, będące nośnikiem nierzadko najważniejszych informacji o danym produkcie lub o dokumentach, były trwałe i spełniały swoją funkcję, konkretne funkcje drukarki do etykiet muszą być ściśle dopasowane do różnych czynników. Wśród nich wyróżnia się m.in. odporność etykiet na warunki zewnętrzne, stopień ich czytelności, wielkość czy specyfikację dla konkretnego biznesu. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wyborze drukarki etykiet i w jaki sposób ich uniknąć?
Zakup drukarki do etykiet niskiej jakości
Podstawowym błędem, który popełnia się zwłaszcza na początku prowadzenia biznesu, jest zakup drukarki do etykiet niskiej jakości, niespełniającej stawianych przed nią wymagań i oczekiwań. Co to oznacza? Chcąc zaoszczędzić na tak – wydawać by się mogło – podstawowym urządzeniu, przedsiębiorcy wybierają zakup drukarki nieznanej marki, do której nie ma na rynku części zastępczych, nie posiada ona długoletniej gwarancji, części nie są ze sobą dobrze zespolone, a sama jakość wydruku odbiega znacząco od potrzeb klientów. Niska cena zawsze będzie ważnym kryterium przy zakupie wyposażenia firmy, jednak z pewnością nie powinna ona przysłaniać nam braku istotnych funkcji, wzmocnień czy – po prostu – niskiej jakości urządzenia. Aby cieszyć się długi czas niezawodnością drukarki i efektem jej pracy adekwatnym do potrzeb, należy przy zakupie zwrócić więc uwagę nie tylko na cenę, ale również na określone parametry.
Nieznajomość typów drukarek – termiczna czy termotransforowa?
Nosząc się z zamiarem kupna drukarki do etykiet, każdy przedsiębiorca stanie w końcu przed wyborem: technologia termiczna czy termotransferowa? Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać specyfikację każdego z tych rodzajów druku, ponieważ choć etykiety wydrukowane w obu technologiach są do siebie wizualnie podobne, to mają zgoła inne właściwości.
W kwestii tego wyboru, błędem przy zakupie drukarki do etykiet będzie więc zaopatrzenie się w urządzenie o funkcjach niespełniających wymagań co do trwałości etykiet (błąd ten wynika najczęściej z chęci oszczędności) lub w urządzenie, które swoimi parametrami znacząco przewyższa oczekiwania stawiane w zakresie trwałości druku. Jeśli więc Twoja firma charakteryzuje się szybkim obrotem towarów i koniecznością dynamicznego drukowania etykiet (np. w pracy kurierów), to wystarczy, że drukarka będzie działać w tańszej technologii termicznej. Z kolei na potrzebę druku etykiet kolorowych (np. zawierających kolorystyczną legendę) oraz odpornych na działanie niesprzyjających warunków (np. wilgotność czy długie magazynowanie) odpowiedzą parametry druku termotransferowego.
Niedopasowanie typu drukarki do potrzeb przedsiębiorstwa
W każdym przedsiębiorstwie można z dość dużą dokładnością oszacować, ile etykiet w miesiącu będzie potrzebnych do sprawnego funkcjonowania firmy. Popularny błąd przy zakupie drukarek polega na braku dostosowania tych szacunków do specyfikacji urządzenia. Na rynku wyróżnić można bowiem drukarki biurkowe, półprzemysłowe oraz przemysłowe, których wydajność jest zupełnie inna. Nie należy kierować się tutaj wyłącznie wielkością drukarki (mała maszyna biurkowa co prawda zajmuje niewiele miejsca, ale może wydrukować jedynie około 15 tysięcy etykiet miesięcznie), ani najniższą ceną (znów – najtańsze, biurkowe modele, choć stanowiące niewielką inwestycję w stosunku do zakupu drukarek przemysłowych, nie obsłużą efektywnie firmy kurierskiej).
Wybór drukarki uniwersalnej nie zawsze jest najlepszym wyborem
Znane wszystkim powiedzenie, mówiące o tym, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, zawiera w sobie sporo prawdy – także w kwestii drukarek etykiet. Przedsiębiorcy często ulegają magii słowa „uniwersalne”, stosowanego w odniesieniu do urządzenia drukującego. To błąd – w taki sposób łatwo zakupić drukarkę niedopasowaną do zapotrzebowania przedsiębiorstwa, oczekiwanych wielkości etykiet oraz ich właściwości. Bez zagłębiania się w specyfikację urządzeń drukujących, kupujący może zaopatrzyć kuriera w poręczną, małą drukarkę ale… bez wyświetlacza, właściciel magazynu po kilku miesiącach przechowywania towarów stwierdzi, że etykiety z jego drukarki stały się całkowicie nieczytelne lub też po połączeniu drukarki do komputera okaże się, że nie jest ona kompatybilna z systemem zainstalowanym na firmowych urządzeniach.
Te i wiele innych problemów wynikają często nie tyle z ignorancji kupującego, ile z braku czasu na zastanowienie się, braku świadomości na temat poszczególnych parametrów drukarek lub z chęci poczynienia oszczędności. Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem warto skontaktować się ze specjalistami obsługującymi dany sklep z drukarkami lub przynajmniej zrobić samodzielny research w Internecie i w katalogach producentów.