+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Drukarki etykiet  > O czym pamiętać wybierając drukarkę do etykiet?
Drukarki przemysłowe od HYPROTECH Polska

O czym pamiętać wybierając drukarkę do etykiet?

Drukarki biurkowe od HYPROTECH Polska Drukarki biurkowe od HYPROTECH Polska

Wygląd urządzenia to ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Ale i w tym względzie możemy oceniać i dokonywać wyboru. Jednakże to, jak zdefiniujemy swoje potrzeby, cele i zawartość portfela, pozwoli na zakup najlepszego urządzenia. A na co zwracać szczególną uwagę wybierając drukarkę do etykiet?

Ilość drukowanych etykiet samoprzylepnych

Drukarki przemysłowe od HYPROTECH Polska

Drukarki przemysłowe od HYPROTECH Polska

Kim jest, dokąd zmierza nasz firma? Zapotrzebowanie na etykiety samoprzylepne jest proporcjonalne do wielkości firmy. Potencjalna ilość zadrukowanych etykiet to pierwszy i najważniejszy parametr, który podpowiada doradca oferujący drukarkę etykiet. A do wyboru mamy trzy ich typy: przemysłowe drukarki, półprzemysłowe oraz desktopowe zwane potocznie biurkowymi. W zależności od tego, ile etykiet potrzebujemy miesięcznie można zdecydować się na :

  • > 15 tys. etykiet miesięcznie – drukarkę biurkową. To najtańszy zakup. Pozwala szybko zwrócić koszty inwestycji i nie wymaga specjalistycznej obsługi.
  • >50 tys./msc – odpowiednia będzie drukarka półprzemysłowa. Technologia oraz konstrukcja półprzemysłowej drukarki umożliwia wydajną i bezawaryjną pracę przy wskazanych nakładach. Cena i trwałość jest proporcjonalna.
  • Powyżej 50 tys./msc zdecydowanie powinno wybrać się drukarkę przemysłową. Urządzenie takie zostało skonstruowane z myślą o nieprzerywalnej pracy i pozwala na wykorzystanie jej w trudnych warunkach. Tego typu urządzenia często noszą znamiona tzw. sprzętu „duty”, który jest ultra – wytrzymały i dedykowany jest do najcięższej pracy.

Rozmiar etykiety ma ogromne znaczenie

Drukarki mobilne od HYPROTECH Polska

Drukarki mobilne od HYPROTECH Polska

Drukarki etykiet samoprzylepnych mają różną szerokość głowicy, w związku z czym na samym etapie planowania zakupu trzeba znać potencjalne rozmiary etykiety. Im większa głowica tym koszty z zakupem oraz serwisu stają się automatycznie droższe. Szeroka głowica to również droższe nośniki: papier i taśma termotransferowa. Szerokość głowicy wpływa również na gabaryty samego urządzenia. Podsumowując, jeśli przedsiębiorca w przyszłości nie planuje zwiększać potrzeb, należy idealnie dopasować rozmiar głowicy. Dostępne rozmiary drukarek etykiet to 2, 3, 4 oraz 6 cali.

Stacjonarna czy mobilna?

Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wybór każdego urządzenia oprócz plusów, posiada również minusy. Zyskując mobilność i prostotę obsługi, trzeba będzie pogodzić się z koniecznością częstszej wymiany papieru oraz nietrwałym wydrukiem. Drukarki mobilne korzystają głównie z technologii termicznej, która nie pozwala na stworzenie odpornej na czynniki zewnętrzne etykiety. Drukarki stacjonarne posiadają przewagę w technologii zadruku – pozwalają na druk termotransferowy. Ponadto wymagają rzadszej obsługi. Mogą pracować nieprzerywalnie z powodu stałego źródła prądu. Mogą również zostać wyposażone w wiele akcesoriów np.: obcinak, nawijak, dyspenser czy odklejak.

Co będzie drukowane na etykiecie?

To ważne pytanie. Od niego zależy dobór rozdzielczości w jakiej będzie pracowała drukarka etykiet. Standard to zadruk w rozdzielczości 203 dpi. Jeśli na etykiecie znajdować się będą napisy wykonane z małych czcionek, kody kreskowe o wysokim zagęszczeniu lub niewielkie grafiki, wybrać trzeba urządzenia o wyższej rozdzielczości. Do dyspozycji są wtedy drukarki 300 lub 600 dpi.

Drukarki mobilne od HYPROTECH Polska

Drukarki mobilne od HYPROTECH Polska

Drukarka termotransferowa czy drukarka termiczna?

To temat na oddzielny wątek. Jednakże najważniejszą cechą jaką trzeba się kierować wybierając pomiędzy technologiami zadruku jest trwałość etykiety oraz zadruku. W standardzie przyjęto, iż drukarka termiczna jest używana do zadruku etykiety krótkiego czasu użytkowania, natomiast termotransferowa do tworzenia etykiety trwałej.

Co jeszcze warto brać pod uwagę decydując się na drukarkę do etykiet?

W tekście zostały omówione najistotniejsze elementy, które powinny być brane pod uwagę przy zakupie drukarki do etykiet. Mniej istotne ale godne przemyślenia są też klasa szczelności, temperatura użytkowania, odporność na środki dezynfekujące czy wspomniany na samym początku wygląd. Jeśli wątpliwości nadal się pojawiają i coś nie jest jasne zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą . Chętnie odpowie na wszystkie pytania i pomoże w doborze odpowiedniej drukarki do etykiet.