+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Serwis  > Głowice do drukarek etykiet – wszystko co warto wiedzieć na ich temat
Głowica drukarki

Głowice do drukarek etykiet – wszystko co warto wiedzieć na ich temat

Głowica drukarki – wszystko co warto wiedzieć na jej temat

Głowica to jeden z najważniejszych elementów drukarki. To od jej parametrów zależy, czy wydrukowana etykieta będzie czytelna, a kod kreskowy możliwy do odczytu przez skaner. Głowica to część sprzętu, która podczas zadruku poddawana jest silnej eksploatacji, dlatego ważna jest odpowiednia dbałość o drukarkę, by przedłużyć jej żywotność.

Głowica drukarki a rozdzielczość

O jakości zadruku etykiety decyduje rozdzielczość głowicy drukarki. Tą oznacza się, jako ilość punktów na cal wzdłuż szerokości głowicy. Na rynku dostępnych jest kilka standardowych rozdzielczości:
– 203 DPI – 8 punktów na milimetr,
– 300 DPI – 12 punktów na milimetr,
– 600 DPI – 24 punkty na milimetr.

Rozdzielczość głowicy a jakość zadruku etykiet

Jaką rozdzielczość głowicy wybrać? To zależy do jakiego rodzaju etykiet będzie wykorzystywana drukarka. Jeśli będą to etykiety logistyczne to wówczas warto postawić na sprzęt z rozdzielczością 203 DPI. To dlatego, że nie wymagają one bardzo dobrej jakości druku, a jedynie wytrzymałości. Poza tym etykiety logistyczne to w dużej mierze różnego rodzaju kody kreskowe. Te zadrukowywane w wyższej rozdzielczości np. 600 DPI stają się coraz gęstsze i niemożliwe do odczytu przez zwykłe skanery.

Drukarki z głowicą o wyższych rozdzielczościach sprawdzą się do bardziej zaawansowanych projektów etykiet, przy których jakość odgrywa ważną rolę. Głowice 600 DPI będą doskonałym rozwiązaniem dla etykiet przemysłowych. W tym wypadku bardzo ważna jest jakość nadrukowanego obrazu i dokładność kontur różnych elementów. Takim wymaganiom sprostać może drukarka Zebra ZT610.

Głowica drukarki

Jak dbać o głowicę?

Głowica drukarki to element, który wykonuje dużą pracę i jest silnie obciążony podczas druku. Dlatego jest jednym z tych najczęściej wymienianych. Należy odpowiednio dbać o głowicę, by uniknąć jej przedwczesnego uszkodzenia, gdyż wymiana jest dość droga. Warto skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą przedłużyć żywotność głowicy:
– regularne czyszczenie głowicy,
– korzystanie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych (wysokiej jakości),
– odpowiednie wyregulowanie docisku głowicy,
– przechowywanie sprzętu w miejscu wolnym od wilgoci,
– zapewnienie czystości toru prowadzenia,
– wymiana wałka dociskowego w przypadku jego uszkodzenia,
– stosowanie druku termotransferowego zamiast termicznego,
– używanie czystych materiałów eksploatacyjnych.

W przypadku, gdy pojawiają się pierwsze oznaki złego działania drukarki, warto skonsultować się ze specjalistą lub producentem. Korzystanie z drukarki podczas wadliwości tylko jednej części może w szybkim czasie spowodować uszczerbek innego elementu. Dlatego warto poza stosowaniem się do powyższych wskazówek regularnie również robić przegląd drukarki, o którym więcej pisaliśmy w artykule Kiedy wykonać i na czym polega przegląd techniczny drukarki etykiet?