+48 880 811 812
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Skanery  > Jak znaleźć najlepszy czytnik kodów kreskowych?
Skanery kodów kreskowych od HYPROTECH Polska

Jak znaleźć najlepszy czytnik kodów kreskowych?

Skanery kodów kreskowych od HYPROTECH Polska Skanery kodów kreskowych od HYPROTECH PolskaWybór właściwego czytnika kodów kreskowych nie jest prosty. Skanery różnią się od siebie podobnie jak potrzeby ich użytkowników. Dlatego ważna jest wcześniejsza analiza i zdefiniowanie oczekiwań wobec urządzenia.

Który skaner jest odpowiedni dla mnie?

Skanery przemysłowe od HYPROTECH Polska

Skanery przemysłowe od HYPROTECH Polska

To pierwsze i najważniejsze pytanie stawiane przed zakupem. Kody kreskowe nie są takie same już z założenia, ale można je pogrupować szczegółowo ze względu na sposób oraz technologie odczytu. Większość doradców lub portali branżowych skupia się na trywialnym podziale kodów na jedno – lub dwuwymiarowe. Nie jest to błędem, ale po zakupie urządzenia część użytkowników jest zawiedziona możliwościami swojego skanera. Dlatego na początek należy poznać standaryzacje urządzeń. Czytniki kodów kreskowych dzielą się ze względu na charakterystykę użytkowania:

 • Extended Range – to grupa urządzeń, która umożliwia odczyt kodów kreskowych z dużej odległości. Czytniki tego typu stosowane są w magazynach wysokiego składowania, centrach logistycznych i podobnych miejscach, gdzie kod kreskowy znajduję się daleko od skanującego.
 • Direct Part Mark – to urządzenia przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych. Dedykowane są do pracy w fabrykach oraz montowniach do odczytu kodów wytrawionych na powierzchniach sztucznych lub metalowych bezpośrednio na częściach i podzespołach.
 • High Density – rodzina skanerów potrafiąca odczytywać bardzo małe oraz gęste kody kreskowe. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie mały rozmiar etykiety ma znaczenie, np. elektronika, medycyna, jubilerstwo.
 • Standard Range – najpowszechniej stosowane czytniki kodów kreskowych. Spotykane są przede wszystkim w handlu detalicznym, sektorze produkcji, magazynach, gastronomii i usługach.
Skanery przemysłowe od HYPROTECH Polska

Skanery przemysłowe od HYPROTECH Polska

Technologia odczytu a rodzaj kodu kreskowego

Czytniki kodów kreskowych korzystają z różnych mechanizmów. Ze względu na optykę wykorzystaną do pracy, pozwalają na odczyt różnych kodów, z różną prędkością i kilkoma innymi parametrami. Dzielimy je na:

  • Diodowe – zdolne odczytywać kody 1D. Wykorzystują diody LED jako źródła światła. Ich wadą jest niewielka odległość z jakiej potrafi odczytać prawidłowo kod. Producenci odchodzą od tej technologii na rzecz skanerów laserowych.
  • Laserowe liniowe – odczytujące kody 1D. Ich źródłem światła staje się laser. Pozwalają na odczyt kodów z większej odległości. Generowaną linie należy wycelować dokładnie w ślad kodu kreskowego.
  • Laserowe wieloliniowe – odczytujące kody 1D, jednakże szybciej i z dowolnej pozycji. Korzystają z wielu skrzyżowanych linii lasera. Są droższe w zakupie od jednoliniowych.
  • Obrazowe liniowe – odczyt kodów 1D za pomocą cyfrowej rejestracji. Mogą odczytywać kody z ekranów monitorów lub telefonów komórkowych. Są wolniejsze i droższe od skanerów laserowych.
  • Obrazowe obszarowe 2D – posiadają zawansowaną technologię cyfrowej rejestracji. Umożliwiają odczyt większości kodów dostępnych na świecie. Bardzo uniwersalne i proste w użyciu. Rejestrują kody z dowolnej orientacji.
Skanery ladowe

Skanery ladowe

Sposób użytkowania oraz instalacji czytnika kodów kreskowych

W dalszej części, czytniki kodów kreskowych dzieli się na prezentacyjne, ladowe oraz ręczne. Te ostatnie mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. To dość istotny parametr, ponieważ w wielu sytuacjach, możliwość przemieszczania się pracownika to główny powód wyboru urządzeń mobilnych. Magazynier może zeskanować kod kreskowy siedząc w wózku widłowym, a sprzedawca w markecie budowlanym wprowadzić pozycję na rachunek nie ściągając ciężkich towarów z wózka zakupowego. Skaner przewodowy ogranicza nas tyle, ile wynosi długość kabla. Skanery ladowe przeznaczone są natomiast dla marketów. Posiadają sieć luster, w celu jak najszybszego odczytu podczas przesuwania zakupów. Często wyposażone są również w wagę, która odmierza ciężar produktów.

Skanery w ochronie zdrowia

Skanery w ochronie zdrowia

Skanery prezentacyjne natomiast to kompromis pomiędzy łatwością automatycznego odczytu a gabarytami. Stanowią uzupełnienie lub bazę skanującą stanowiska kasowego. Przeznaczone są głównie do butików, sklepów odzieżowych i innych przestrzeni handlu detalicznego, gdzie liczy się kompaktowy rozmiar.

Rodzina skanerów

Rodzina skanerów

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na czytnik kodów kreskowych?

Przy wyborze czytnika warto również zwrócić uwagę na pojemność akumulatora (bezprzewodowe), wytrzymałość (norma IP), okres gwarancyjny, kompatybilność z systemami operacyjnymi, dostępność akcesoriów, szybkość odczytu i programowalność urządzeń. Cech jakimi różnią się od siebie skanery jest jeszcze więcej. Cała reszta, włącznie z wyborem personalizowanej obudowy to już kwestia rozmowy z doradcą.