+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Etykiety  > Tabliczki znamionowe – rodzaje i zastosowanie
Tabliczki znamionowe

Tabliczki znamionowe – rodzaje i zastosowanie

Tabliczka znamionowa to wyodrębnione miejsce, gdzie producent zobowiązany jest umieścić odpowiednie informację o swoim produkcie. Niezależnie od tego czy jest to drobny sprzęt elektroniczny czy też samochód, musi on posiadać na trwałe zapisane parametry produktu. Jaką tabliczkę znamionową należy wybrać i gdzie ją wykorzystać. Odpowiedź, w naszym artykule.

Rodzaje i przeznaczenie tabliczki identyfikacyjnej

Tabliczki znamionowe zwane również tabliczkami identyfikacyjnymi różnicuje się głównie ze względu na przeznaczenie oraz na technologię z jakiej są wyprodukowane. Powstają głównie na powierzchniach metalowych poprzez trwały nadruk lub grawer, albo na foliowych etykietach samoprzylepnych. Te drugie, ze względu na cenę i sposób pozyskiwania stają się coraz powszechniejsze. Samoprzylepne tabliczki znamionowe możemy znaleźć na karoserii samochodowej w wielu miejscach. Producent umieszcza na niej podstawowe informacje konfiguracyjne auta. Znajduje się tam kod lakieru, wzór tapicerki, wersja wyposażeniowa czy nawet zalecane ciśnienie w oponach (fot).

Umieszczane są na słupkach konstrukcyjnych, wewnątrz komory silnika lub w bagażniku. Samoprzylepne tabliczki spotkamy również na wszelkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Wybierane są ze względu na wagę oraz możliwość dostosowywania się do kształtu powierzchni. Na jej powierzchni znajdziemy parametry o klasie zasilania, mocy, napięciu itd. Umieszczane są na tylnej lub dolnej ścianie. Dokładne dane pozwalają na odczyt modelu w celu dopasowania części naprawczych lub eksploatacyjnych oraz na prawidłowy dobór urządzeń względem wytycznych BHP.

Wymagania oraz przepisy dotyczące tabliczki znamionowej

Tabliczki znamionowe

Tabliczki znamionowe

Na tabliczce znamionowej produktów sprzedawanych w UE muszą znaleźć się wybrane parametry. Według dyrektywy maszynowej 2066/42/WE obowiązkowe dane to certyfikacja dopuszczenia do sprzedaży w UE, nazwa oraz model, numer seryjny i rok produkcji. Dla określonych maszyn i urządzeń wymagane są dodatkowe dane takiej jak: moc, ładowność lub udźwig, ilość obrotów przy elementach obrotowych, napięcie elektryczne w jakim urządzenie pracuje itp. Tabliczka znamionowa musi być czytelna i łatwa w odnalezieniu. W zależności od koloru urządzenia na jakim się znajduje, zazwyczaj bywa srebrnego, białego lub czarnego koloru. Napis powinien być wykonany prostą, dużą czcionką.

Jak powstaje samoprzylepna tabliczka znamionowa?

Do produkcji wykorzystywana jest etykieta foliowa pokryta warstwą aluminium lub etykieta papierowa powlekana warstwą laminatu. Są to najtrwalsze formy, są odporne na działanie czynników środowiskowych oraz mechanicznych. Zadruk nanoszony jest za pomocą technologii termotransferowej. Może on odbywać się w zwyczajnej drukarce termotransferowej, jednakże na początku należy wybrać odpowiedni klej.

Dla kogo przeznaczona jest tabliczka znamionowa?

Tabliczka znamionowa jest niezbędnym minimum dla każdego producenta urządzeń. Oprócz wskazanych przez odpowiedni urząd obostrzeń, przedsiębiorca może umieścić swoje logo. Dzięki nowoczesnej technologii autoidentyfikacji, producent zyskuje możliwość sprzedaży pełnowartościowego oraz bezpiecznego produktu prościej i taniej.