+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Etykiety  > 6 różnic między etykietami termicznymi a termotransferowymi
Etykiety RID

6 różnic między etykietami termicznymi a termotransferowymi

Przed decyzją o wyborze rodzaju drukarki etykiet, stoi niemalże każdy początkujący użytkownik. Aby przedsiębiorczy decydent mógł w pełni korzystać ze swojej nowo zakupionej infrastruktury oraz osiągał zamierzone efekty musi podjąć decyzje. Czym od siebie różnią się etykiety termotransferowe od termicznych? Które będą odpowiednie dla nas? O tym wszystkim kilka słów poniżej.

Technologia powstawania etykiet

Etykiety termiczne

Etykiety termiczne

Etykieta termiczna w odróżnieniu od etykiety termotransferowej powstaje tylko i wyłącznie na specjalnie przygotowanej powierzchni, najczęściej papierze. W drukarce termicznej umieszczany jest nawój z odpowiednio konfekcjonowanymi mediami. Papier przemieszcza się pomiędzy wałkiem, a głowicą termiczną wybarwiając się pod wpływem temperatury. Głowica drukarki termicznej posiada na swojej szerokości punkty styczne z papierem, które aktywizują się w odpowiednim momencie pozostawiając na etykiecie wyraźne czarne ślady.

Etykiety termotransferowe

Etykiety termotransferowe

Natomiast zadruk za pomocą technologii termotransferowej odbywa się na podobnej zasadzie, co używanie przez nas zwykłej kalki w szkole na zajęciach. Głowica termiczna, która również występuje w tego typu urządzeniach roztapia barwnik znajdujący się na specjalnej taśmie (fot.2) przyklejając go tym samym do papieru w odpowiednim miejscu tworząc druk.

Trwałość wydruku

Zadruk na etykiecie termicznej nie jest trwały. Ponadto czuły na temperaturę oraz promieniowanie słoneczne. W związku z tym etykiety termiczne stosowane są w obrocie krótkoterminowym. Dodatkowym minusem takiej etykiety jest jej monochromatyczność – zapisane informacje mogą być tylko w kolorze czarnym.

Etykiety termotransferowe mogą być drukowane na wielu rodzajach papieru oraz foli. Dzięki takiej metodzie powstały wydruk jest trwały i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych. Znajduje zastosowanie na powierzchni etykiet przeznaczonych do długoterminowych celów.

Rozmiar drukarek

Dzięki swojej budowie oraz konstrukcji, drukarka termiczna posiada kompaktowe rozmiary. Te z kolei sprawiają, że urządzenie staje się mobilne i można korzystać z niego w różnorodny sposób.
Drukarki termotransferowe są z kolei większe od termicznych, ponieważ muszą pomieścić dodatkowo taśmę termotransferową. W związku z tym, na rynku istnieje niewiele mobilnych drukarek termotransferowych. Przez swoje gabaryty urządzenia do etykiet termicznych najczęściej są rozmiarów biurkowych, a termiczne – przemysłowych, stacjonarnych rozmiarów.

Serwis drukarek etykiet HYPROTECH Polska

Serwis drukarek etykiet HYPROTECH Polska

Zastosowanie etykiet

Etykiety termiczne wykorzystywane są w biletomatach, punktach kasowych, bankomatach oraz przez pracowników terenowych: kontrolerów, kasjerów, obsługę sali etc. Możemy spotkać je na przesyłkach kurierskich, biletach parkingowych, rachunkach oraz dowolnych etykietach krótkiego zastosowania, głównie z powodu trwałości.
Termotransferowe doskonale sprawdzają się w zakładach produkcyjnych, magazynach, handlu na etykietach foliowych, papierowych, tabliczkach znamionowych, oponiarskich i wszędzie tam, gdzie liczy się trwałość.

Obsługa drukarki

Ogromnym plusem termicznej technologii zadruku jest prostota obsługi urządzenia drukującego. Wymiana mediów polega tylko na uzupełnianiu nowej rolki papieru bez zbędnej kalibracji. Docenią to szczególnie pracownicy terenowi.

Natomiast korzystanie z techniki termotransferowej wymaga więcej zaangażowania w konserwację i obsługę urządzenia. Drukarka termotransferowa wymaga zmiany aż dwóch nośników oraz wstępnej kalibracji co niezbyt niedoświadczonym osobom może sprawić problem.

Termotransferowe drukarki etykiet

Termotransferowe drukarki etykiet

Koszty zadruku

Etykiety termiczne są nieznacznie droższe w eksploatacji niż etykiety termotransferowe. Jednakże prostota oraz szybkość wydruku pozwala na ich wszechstronne zastosowanie.
Zadruk termotransferowy jest relatywnie tańszy, pomimo potrzeby wynikającej z zakupu dwóch mediów – taśmy barwiącej oraz papieru lub folii.

Podsumowanie

Odpowiedni dobór urządzenia podyktowany jest wieloma czynnikami. Pod uwagę należy wziąć nakład oraz przeznaczenie etykiety. W pracach terenowych znajdą zastosowanie drukarki mobilne, które korzystają z termicznej technologii zadruku. Do wszystkich etykiet krótkiego czasu stosowania lub oznaczania produktów szybko rotujących wykorzystuje się zwykle termiczne urządzenie stacjonarne. Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest zadruk trwały, doskonale sprawdzą się drukarki termotransferowe. Prawidłowo dobrane urządzenie to gwarancja sukcesu i uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i poznać różnice między etykietami termicznymi a termotransferowymi, aby wybrać odpowiednie urządzenie.