+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > RFID  > Technologia RFID – jak działa i gdzie ją wykorzystać?
Technologia RFID

Technologia RFID – jak działa i gdzie ją wykorzystać?

Urządzenia RFID od HYPROTECH Polska
Urządzenia RFID od HYPROTECH Polska

RFID jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w wielu branżach. Składa się z kilku elementów pozwalając na obszerną automatyzację procesów monitorowania oraz identyfikacji przedmiotów. Gdzie wykorzystywana jest technologia RFID i w jaki sposób? Odpowiedź już za chwilę.

Technologia RFID (Radio-frequency identification) funkcjonuje dzięki wykorzystaniu fal radiowych. Struktura systemu bazuje przede wszystkim na dwóch elementach: antenie oraz znaczniku. Znacznik nazywany również chipem lub tagiem to nieskomplikowany układ elektroniczny, który zawiera w sobie zapisane dane. Kiedy tylko pojawia się w pobliżu anteny, zostaje zarejestrowany. Znacznik najczęściej ukryty jest pod etykietą samoprzylepną, w plastikowym breloku lub karcie. Odczyt odbywa się automatycznie.

Drukarki RFID
Drukarki RFID

Zastosowanie etykiet RFID

Etykiety RFID
Etykiety RFID

System RFID ma szerokie spektrum zastosowań. Od handlu detalicznego po skomplikowane systemy transportu, magazynowania oraz automatycznej produkcji. Pozostaje tylko kwestią czasu, kiedy jej wykorzystanie będzie jeszcze bardziej powszechne. Obecnie technologię RFID stosuje się w kilku obszarach.

  • Zastosowanie w handlu odbywa się poprzez identyfikacje wraz z monitoringiem stanów magazynowych oraz kontrolę antykradzieżową. Znaczniki umieszczane są na kartonowych przywieszkach lub plastikowych klipsach, które usuwane są lub dezaktywowane podczas obsługi przy stanowisku kasowym. Pracownicy w każdym momencie mogą inwentaryzować towar i uzupełniać braki, przez co sklep jest posiada pełny asortyment, a uwagę można skierować na obsługę klienta.
  • Wykorzystanie RFID w produkcji polega na wsparciu procesów monitorujących poszczególne jej etapy. Technicy, planiści czy pracownicy taśmowi regulują podaż podzespołów lub surowców oraz w dynamiczny sposób realizują zamówienia. Dzięki technologii RFID firma unika przestojów oraz niepotrzebnych pomyłek. Kontroluje położenie poszczególnych półproduktów oraz zasoby sprzętowe.
  • W przypadku transportu, etykiety RFID doskonale sprawdzają się przy śledzeniu i kompletowaniu zamówień w krótkim czasie. Każdy transport odbywa się w sposób transparentny i gwarantujący bezpieczeństwo.
  • Technologia RFID znajduje wszechstronne zastosowanie. Pozwala między innymi na kontrolowany dostęp do strzeżonych pomieszczeń, śledzenie środków trwałych i wyposażenia w hotelach oraz centrach rekreacyjnych. Znaczniki RFID odnajdziemy na opaskach na rękę wśród pacjentów. W placówkach ochrony zdrowia, można również oznaczyć i szybko lokalizować sprzęt medyczny, tak, aby w razie potrzeby udało się szybko ustalić miejsce, w którym obecnie się znajduje.
Etykiety RFID
Etykiety RFID

Znaczniki RFID

Technologia RFID
Technologia RFID

Etykietę RFID można zaprogramować i wydrukować na specjalnej do tego celu stworzonej drukarce RFID. Używa się w tym celu znaczników zwanymi również transponderami, tagami lub chipami. Można je umieszczać pod etykietą samoprzylepną, naklejek lub plastikowych przypiek. Nie potrzebują własnego zasilania, ponieważ zasilane są pasywnie. Istnieją również znaczniki RFID zasilane baterią i służą do zwiększenia zasięgu odczytu w przemysłowych zastosowaniach.

Technologia RFID
Technologia RFID

Urządzenia odczytujące

Aby móc odczytać oraz namierzyć tag RFID potrzebny jest czytnik RFID. To urządzenie, które stanowi platformę wymiany danych drogą radiową. Poprzez antenę wysyłają i odbierają sygnał z etykiety RFID. Czytniki RFID mogą być mobilne lub stacjonarne. W zależności od potrzeby, przedsiębiorca może wybrać konfiguracje przystosowaną do swoich potrzeb: instalację modułową lub zintegrowaną. Urządzenia przystosowane są do pracy w większości środowisk programowych.

Urządzenia RFID
Urządzenia RFID

Dla kogo przeznaczona jest technologia RFID?

RFID funkcjonuje już w dużych i średnich przedsiębiorstwach. Przestała być już raczkującym projektem i jest wdrażana coraz częściej we wszystkich dziedzinach produkcyjnych i handlowych. Wszechstronność zastosowań pozwala na spore oszczędności w firmie poprzez automatyzacje procesów i przesunięcie zasobów ludzkich do innych zadań.