Jak ułatwić identyfikacje pacjenta?
Identyfikacja pacjenta
Prawidłowa identyfikacja pacjenta w szpitalu to podstawa jego bezpieczeństwa i skutecznego leczenia. Placówki medyczne wypracowały różne rozwiązania, pozwalające poradzić sobie z tą kwestią. Ich istotę stanowi zastosowanie rozmaitych etykiet, opasek i kart identyfikacyjnych.
Odpowiednia identyfikacja jest potrzebna w przypadku osób zgłaszających się na leczenie czy konkretne badanie, jak również samych badań laboratoryjnych. By ją umożliwić stosuje się etykiety, opaski i karty identyfikacyjne, bazujące na materiale wykonania i technologii druku, które sprawdzają się w specyficznych warunkach szpitalnych i/lub laboratoryjnych. Co ważne, zgodnie z przepisami, informacje na tego typu znakach identyfikacyjnych powinny być zapisane tak, aby uniemożliwiały identyfikację pacjenta przez osoby nieuprawnione.
Specjalna opaska jako podstawowy sposób identyfikacji pacjentów
Opaski zawierające kody kreskowe pozwalają osobom uprawnionym na jednoznaczną identyfikację pacjentów, a jednocześnie uniemożliwiają ją osobom nieuprawnionym. Dzięki nim personel medyczny może łatwo kontrolować przebieg leczenia, a także szybko reagować na ewentualne niepożądane skutki uboczne nietrafionych decyzji leczniczych.
Opaski identyfikujące pacjentów powinny być wykonywane przy pomocy drukarki do opasek, a nie wypisywane ręcznie. Odręczny zapis może być nieczytelny lub niewyraźny, a w konsekwencji – przyczynić się do błędnej identyfikacji. Ta ostatnia, może doprowadzić z kolei do mniej lub bardziej poważnego błędu lekarskiego, czyli podania niewłaściwych leków, zastosowania nieodpowiedniej terapii, czy też zlecenia niepotrzebnych badań.
Ważne jest, aby opaska była dostosowana do długości pobytu w szpitalu, specyfiki warunków leczenia (np. zabiegi wodne), czy „rozmiarów” pacjenta. Chodzi o to, żeby odznaczała się odpowiednią trwałością i stabilnym mocowaniem, a przy tym była dla pacjenta wygodna. Ponieważ na rynku można spotkać opaski o różnych właściwościach, żadna jednostka służby zdrowia nie będzie miała problemu ze znalezieniem odpowiednich rozwiązań.
Etykiety – niezbędne przy badaniach laboratoryjnych
Szpitale i placówki medyczne muszą zadbać również o odpowiednie opisanie powiązanych z pacjentem: probówek, fiolek, eppendorfów czy kart zleceń lekarskich. W takich przypadkach znajdują z kolei zastosowanie etykiety foliowe oraz papierowe z nadrukiem termotransferowym. Są one odporne na wszelkie chemikalia i szeroki zakres temperatur występujący w laboratoriach.
Nowoczesne metody segregacji medycznej pacjentów
Kolejnym istotnym rozwiązaniem w zakresie identyfikacji pacjentów są karty identyfikacyjne, które przekazywane są w momencie przyjęcia do placówki leczniczej. Dzięki nim, możliwa jest automatyzacja i przyspieszenie wielu procedur, na przykład samego przyjęcia i rejestracji danego pacjenta, jak i weryfikacji jego tożsamości. Poza tym, zarówno pacjentowi jak i świadczeniodawcy, karta pozwala w szybki sposób uzyskać dostęp do kompletnej historii udzielonych świadczeń zdrowotnych.
W praktyce, karty identyfikacyjne wraz ze wspomnianymi opaskami stanowią dziś podstawę skutecznej nie tylko identyfikacji, ale i segregacji medycznej pacjentów. To istotne, bowiem sprawnie i kompleksowo działający system informacji o pacjencie może ograniczyć niepotrzebną biurokrację i zwiększyć efektywność pracy personelu medycznego. Co jeszcze ważniejsze, może usprawnić sam proces leczenia i wyeliminować groźne dla zdrowia pacjentów błędy.