+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Skanery  > Jakie skanery do aptek wybrać po wprowadzeniu dyrektywy antyfałszywkowej?
Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Jakie skanery do aptek wybrać po wprowadzeniu dyrektywy antyfałszywkowej?

Skanery do aptek od HYPROTECH Polska Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Pierwszy kwartał 2019 to wejście w życie nowych unijnych przepisów dotyczących zapobiegania fałszowaniu leków. Nowe prawo farmaceutyczne zobowiązuje producentów leków do dodatkowych zabezpieczeń opakowań przed otwarciem tzw. anti-tampering device. Jednak ważniejsze wydaje się drugi sposób zabezpieczenia i weryfikacji, jakim jest wprowadzenie kodów 2D. Jest to dodatkowa zagwozdka zwłaszcza dla aptek, które w związku z tym muszą zaznajomić się z nowym systemem informatycznym, ale również zadbać o nowe czytniki kodów 2D.

Czym jest czytnik kodów 2D?

Wprowadzenie nowych przepisów to nie tylko zmiana praktyk na rynku produkcji leków, czy obowiązków aptekarzy, o czym m.in. pisaliśmy w artykule Zmiany w prawie farmaceutycznym – unijna dyrektywa antyfałszywkowa. Nowy porządek prawny niesie również dodatkowe koszty dla szpitali oraz aptek. Wiążę się to z koniecznością zakupu nowych urządzeń skanujących typu imager. Jest to wersja czytnika, która umożliwia skanowanie dwuwymiarowych kodów kreskowych QR i Data Matrix (DM), które firmy farmaceutyczne wraz z nowymi przepisami musiały wprowadzić na opakowania lekarstw.
Skanery 2D umożliwiają również odczytywanie dotychczasowych kodów 1D. Oznacza to, że nie trzeba do skanowania produktów z różnymi kodami używać osobnych skanerów, a wystarczy posiadać jedynie czytnik dwuwymiarowy. Ponadto istnieje również funkcja zaczytywania takiego kodu z ekranu LCD np. telefonu.

Czytnik 2D do aptek – ile kosztuje?

Wyposażenie przeciętnej apteki w nowe czytniki 2D dobrej jakości na każde stanowisko może generować średnie koszty 1 tys. euro. Ceny czytników są różne i wahają się z reguły w granicach od 400 zł do nawet 5 tys. zł za sztukę. Na wysokość ceny wpływ mają takie czynniki jak:
– producent urządzenia,
– parametry szybkości i precyzji odczytu kodów,
– dostępne interfejsy np. USB,
– jakość materiału, z którego są wykonane,
– bezprzewodowość,
– podstawka,
– klasa odporności na upadki oraz kurz i wilgoć (IP),
– obsługa ekranów LCD,
– bluetootch,
– pamięć i akumulator (w przypadku bezprzewodowych).

Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Skaner kodów kreskowych do aptek – jaki wybrać?

Każda apteka będzie miała inne wymagania co do zakupu skanerów kodów 2D. Inny czytnik sprawdzi się w aptece o niskim natężeniu ruchu w spokojnej dzielnicy miasta lub małym miasteczku, a inny w aptece w centrum dużego miasta, czy też w galerii handlowej.

Należy zapoznać się z dedykacją konkretnych skanerów do odpowiedniego rodzaju aptek, by wybrać odpowiedni czytnik. Istnieją też modele, których wartość oscyluje w granicach 4-5 tys. złotych. Takie urządzenia spotyka się raczej w przemyśle, fabrykach, czy magazynach wielkopowierzchniowych, a nie w aptekach. Przykładem może być skaner Zebra DS3508-HD.

Skanery do małych aptek

Apteki, które dziennie przyjmują małą liczbę klientów, mogą sobie pozwolić na bardziej ekonomiczne rozwiązania. Prostym, łatwym i dedykowanym urządzeniem dla codziennej pracy może być model Zebra DS2208. Jest to rozwiązanie w przystępnej cenie skanujące do odległości 36,8 cm z pistoletowym uchwytem. Zakres tolerancji ruchu wynosi 13 cm/s.

Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Skanery do aptek od HYPROTECH Polska

Skanery do dużych aptek

W aptekach o większym natężeniu ruchu sprawdzić się może nieco droższy, ale bardziej elegancki i wydajniejszy skaner 2D. Zebra serii DS4800 z technologią obrazową PRZM w 2D ma zwiększoną szybkość odczytu. Ponadto specyfikacja zasięgu skanowania wynosi 444,5 cm, a tolerancja ruchu 50 cm/s. Dzięki temu urządzeniu z pewnością zniweluje się kolejki i czas skanowania artykułów.

Skanery do aptek z voucherami i kartami podarunkowymi

Nieco droższym, ale wszechstronniejszym urządzeniem jest model Zebra DS9208. Powinni na niego zwrócić uwagę przedsiębiorcy, którzy planują założenie apteki sieciowej, czy też apteki połączonej z drogerią, w której pojawią się karty podarunkowe, czy też vouchery. To urządzenie pozwala skanować na dowolnym trybie wyświetlacza i zapewnia kompleksową obsługę klienta, również w sytuacji, gdy ten zachowuje swoje kupony w formie elektronicznej na telefonie.