Nowoczesne metody przeprowadzania inwentaryzacji – przegląd możliwości
Nowoczesne kolektory danych
Jeszcze jakiś czas temu, zwłaszcza w małych firmach można było zauważyć, że przedsiębiorcy praktykowali inwentaryzację za pomocą kartki i długopisu. Dziś większość idzie w stronę nowoczesnych metod przeprowadzania inwentaryzacji z czytnikiem kodów kreskowych lub z czytnikiem RFID (ang. radio-frequency identification). Jakie możliwości daje jedna i druga metoda liczenia towaru? Warto poznać plusy i minusy działania na czytnikach kodów kreskowych oraz RFID.
Inwentaryzacja z czytnikiem kodów kreskowych
Skanowanie towaru czytnikiem kodów kreskowych może być mało komfortowe. Towar często wyłożony jest na wysokich pułkach. Dotarcie do niego wymaga użycia drabiny. W związku z tym wzrasta ryzyko wypadku przy pracy. Ponadto rozwiązanie to jest dość czasochłonne, gdyż nie raz trzeba przewracać kolejne sztuki artykułów, gdyż ich kod kreskowy znajduje się z drugiej strony opakowania. Nużąca i mało komfortowa czynność skanowania kodów kreskowych może prowadzić również do przeoczenia przez pracownika artykułu. Rodzi to późniejsze błędy i komplikacje w sporządzaniu dokumentacji.
Inwentaryzacja z czytnikiem RFID
Czytnik RFID jest oparty o nowoczesną technologię fal radiowych. Umożliwia zeskanowanie od kilkudziesięciu do nawet 300 artykułów na sekundę i nie wymaga precyzyjnego celowania – wystarczy zbliżenie. W zależności od posiadanego urządzenia zasięg odczytu wacha się od kilku centymetrów do 8 metrów. Jest to bardzo wydajna, ale również precyzyjna metoda inwentaryzacji. Można jej dokonać przy pomocy inwentaryzatora, wyposażonego w czujnik elementów RFID i odpowiednie oprogramowanie.
Istnieją również specjalne urządzenia RFID, do których można wykorzystać tablet lub smartfon we współpracy z bluetooth. Następnie wystarczy włączyć skanowanie na urządzeniu i przejść się z nim po zakładzie, czy też pomieszczeniu z towarem. Po chwili na ekranie wyświetlą się wszystkie będące w pobliżu produkty.
Integracja danych RFID z systemami zarządzania przedsiębiorstwem
W przypadku małych firm czytniki kodów kreskowych wciąż mogą być wystarczającym środkiem do przeprowadzania inwentaryzacji. Jednak w dużych zakładach ta metoda się już nie sprawdza i generuje często więcej start niż zysków. Wprowadzenie inwentaryzacji RFID znaczenie poprawi jakość pracy i zniweluje błędy w ostatecznym sporządzaniu raportów. Dodatkowym atutem korzystania z technologii RFID w inwentaryzacji jest możliwość integracji zebranej w urządzeniu bazy danych z wieloma popularnymi systemami zarządzania jak: Microsoft Dynamics, SAP, IFS, Symfonia, czy ERP. Ponadto takie zbiory można wyeksportować do Excela lub pliku CSV.
Specjalne etykiety, tagi lub chipy RFID
Posiadanie czytnika RFID nie jest wystarczające do przeprowadzenia inwentaryzacji tą nowoczesną metodą. Konieczne jest również oznaczenie towaru odpowiednimi etykietami, tagami lub chipami, które będą nadawać na falach możliwych do odkodowania przez skaner RFID. Nie muszą być one widoczne dla skanera, ale powinny być wyczuwalne.
Tagi RFID z reguły stosuje się w przemyśle na urządzeniach lub maszynach. Występują one w postaci małych kwadratów, czy też krążków. Składają się z pamięci, mikroprocesora i antenki nadawczo odbiorczej, które są opakowane papierowo-foliowym materiałem. Tagi RFID są bardziej wytrzymałe niż etykiety ze względu na wyższe ryzyko występowania uszkodzeń.
Drukarki do etykiet RFID
Oznaczanie towaru inteligentnymi kodami wymaga zaopatrzenia się w specjalną drukarkę. Z reguły będą to drukarki termotransferowe etykiet samoprzylepnych. Najlepiej sprawdzą się te z wbudowanym już programatorem tagów RFID. Daje to proste, jednodotykowe drukowanie i kodowanie etykiety RFID m.in. w systemach handlowych, logistycznych oraz inwentaryzacyjnych. W tej kwestii zdecydowanie sprawdzi się Zebra ZD500R.
Na przyspieszenie procedur związanych z magazynowaniem, inwentaryzacją towaru, czy też jego sprzedażą pozwolą również drukarki Zebra z serii ZT400. Dodatkowo są zaprojektowane z myślą o wysokonakładowym druku etykiet samoprzylepnych.
Wykorzystanie nowoczesnych metod inwentaryzacji z pewnością znacznie usprawni i ułatwi ten proces. Co przyczyni się do zachowania porządku i lepszego funkcjonowania magazynu.