+48 880 811 812
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Serwis  > Kiedy wykonać i na czym polega przegląd techniczny drukarki etykiet?
Serwis drukarek etykiet HYPROTECH Polska

Kiedy wykonać i na czym polega przegląd techniczny drukarki etykiet?

Czujniki do drukarek etykiet Czujniki do drukarek etykiet

Przegląd techniczny sprzętu ma na celu wydłużenie okresu jego przydatności. Podobnym audytom należy poddawać drukarki etykiet, zarówno mobilne, biurkowe, jak i półprzemysłowe oraz przemysłowe. Te ostatnie będą najbardziej narażone na ciężkie warunki pracy np. wilgoć, kurz, zmiany temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy wykonać przegląd techniczny drukarki etykiet i jakie czynności podjąć, by maksymalnie wydłużyć żywotność maszyny.

Co ile robić przegląd drukarki etykiet?

Nie ma z góry narzuconego okresu przeglądu drukarek etykiet, a termin jest zależny od jej typu. Jeśli mamy do czynienia z drukarką mobilną lub biurkową, które są mało eksploatowane, konieczność przeglądu można odwlec do nawet 4 lat. Z kolei często użytkowane drukarki półprzemysłowe, czy przemysłowe warto kontrolować co 2 lata. Dzięki temu uniknie się niepożądanych awarii, a w związku z tym wstrzymania prac w firmie .

Ustawienie głowicy

Ustawienie głowicy

Wymiana wałka pod głowicą

Wymiana wałka pod głowicą

Na czym polega techniczny przegląd drukarki etykiet?

Drukarkę najlepiej oddać do przeglądu firmie, od której się ją nabyło bądź takiej, która w swej ofercie ma podobne modele i marki tego typu sprzętu. Wówczas można mieć pewność, że usługodawca, wie jak obchodzić się z daną drukarką i prawdopodobnie posiada oryginalne komponenty, które ewentualnie będą wymagały wymiany. Przegląd polega na dokładnej diagnozie stanu technicznego sprzętu, jego konserwacji, czyszczeniu i wydaniu raportu z zaleceniami postępowania w przyszłości. W ramach przeglądu najczęściej wykonuje się:
– przegląd i konserwację głowicy i wałka podgłowicznego (dociskowego),
– przegląd i konserwację wrzecion,
– przegląd zespołu napędowego,
– wewnętrzną i zewnętrzną konserwację obudowy,
– testowanie sprawności czujników,
– konserwację czujników,
– konserwację wieszaka podajnika etykiet,
– kalibrację,
– wydruki testowe.

Po wykonaniu wszelkich czynności przeglądowo-konserwacyjnych klient powinien otrzymać raport z opisem wykonanych prac i oceną aktualnego stanu drukarki etykiet wraz z zaleceniami wymiany konkretnych komponentów.

Wymiana głowicy

Wymiana głowicy

Ile kosztuje i ile trwa przegląd drukarki etykiet?

Ta kwestia znowu zależy od tego, z jaką drukarką mamy do czynienia. Przegląd drukarek mobilnych i biurkowych ze względu na swą mniejszą złożoność, a przy tym mniejsze wymagania jest na ogół tańszy niż przemysłowych. Wartość wykonywanego serwisu jest zależna także od ilości przeglądanego sprzętu. Ceny rynkowe jednak wahają się w granicach 50-250 zł za kontrolę jednej sztuki sprzętu. Doliczyć do tego należy również wysyłkę sprzętu do firmy dokonującej przeglądu lub koszty ewentualnego dojazdu do siedziby klienta.

Przegląd techniczny drukarek etykiet trwa na ogół 1-3 dni roboczych od momentu otrzymania sprzętu. Ponadto istnieje również możliwość przeszkolenia pracowników w kwestii eksploatacji, wymiany komponentów i konserwacji urządzeń. Na rynku ceny takich szkoleń to ok. 1000 zł. W związku z tym być może takie rozwiązanie okaże się tańsze i zapewni ciągłość produkcji, gdyż nie będzie konieczności wyłącznie sprzętu z użytku na kilka dni. Ponadto należy również przejrzeć warunki umowy z dostawcą drukarek. Często się zdarza, że na czas serwisu użyczane są klientom drukarki zastępcze.