Większość dużych firm nie mogłaby dzisiaj funkcjonować bez modelu łańcucha dostaw. Przedsiębiorcy mierząc się z problemami planowania, zarządzania zapasami czy przepływem informacji lub kosztów mogą reagować wspólnie. Standaryzowanie rozwiązań, które odbywają się we współpracujących ze sobą firmach pozwalają na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów każdej z nich. Jednym z kilku rozwiązań jest stosowanie autoidentyfikacji w standardzie GS1. Dzięki jego globalnemu zasięgowi możliwe jest sprawne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza w pionach magazynowych oraz logistycznych. Technologia autoidentyfikacji składa się z trzech segmentów.

Jak wygląda łańcuch dostaw?

Pierwszy z nich to wygenerowanie i zarejestrowanie danych w określonym kodzie kreskowym lub innym znaczniku typu RFID/EPC na temat przedmiotu czy miejsca destynacji. Unormowana zawartość kodów oznacza numery jednostek magazynowych, logistycznych i producenckich. Drugie ogniwo stanowi infrastruktura sprzętowa. Różnicujemy narzędzia potrzebne do oznaczania i fabrykacji znaczników. Są nimi skanery (1D lub 2D, DPM oraz RFID), drukarki etykiet, kolektory danych lub zaawansowane komputery mobilne. Trzecim, ostatnim elementem, jednocześnie komasującym poprzednie etapy, to specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania danymi krytycznymi, statystykami itp. Przykładowymi platformami do zarządzania może być popularna Warehouse Menagement Systems (WMS) lub Warehouse Execution System (WES).

Standaryzacja dla poprawy komunikacji

Głównym nośnikiem informacji jest etykieta samoprzylepna. Większość danych produktowych oraz innych informacji zapisana jest najczęściej za pomocą kodu kreskowego. Aby standard GS1 mógł w pełni funkcjonować, musi być on czytelny oraz ujednolicony dla wszystkich użytkowników. Wspólny język pozwala na sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Wystarczy wyobrazić sobie, że przyklejona już na etapie produkcji etykieta, towarzyszy produktowi cały czas. Każde ogniwo w łańcuchu za jej pomocą wprowadza i monitoruje go w czasie rzeczywistym. Często, aż do momentu dostarczenia towaru do domu klienta.

Rozwiązanie dla każdego

Aby stanowić jedno z ogniw łańcucha, nie trzeba być wielkim przedsiębiorcą. Każda firma na odpowiednim etapie może skorzystać z jego zalet. Hyprotech dostarcza potrzebne zaplecze sprzętowe, by firma mogła rozpocząć i wdrożyć proces. Specjalnie dla klientów dopasujemy najlepszą ofertę. W zależności od potrzeb lub przyszłych planów fachowo doradzimy jak stać się jednym z ogniw. Zapraszamy!

Oceń artykuł

Średnia ocena 5.00 (wynik 100%) - 1 głos

Copyright © 2018 HYPROTECH Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Produkty niezbędne w sieci logistycznej

Wytrzymałe czytniki kodów

Komputery dotykowe

Komputery dotykowe

Drukarki etykiet

Drukarki etykiet