4 rzeczy, które warto wiedzieć na temat kolektorów danych
Kolektory danych
Kolektory danych już dawno wyparły papierowe spisy produktów i dzięki temu usprawniły procesy logistyczne, spedycyjne, czy inwentaryzacyjne wielu firm. Popularność tego sprzętu rośnie, a w związku z tym pojawia się wiele różnych modeli z odmiennymi specyfikacjami, funkcjami, a przede wszystkim cenami. Co to jest kolektor danych i o czym warto wiedzieć?
Kolektor danych i czytnik kodów kreskowych to nie to samo
Kolektor danych przez użytkowników często określany jest po prostu czytnikiem kodów kreskowych. Nic bardziej mylnego. Czym jest w takim razie kolektor danych? Co prawda urządzenie ma wbudowany czytnik kodów kreskowych, ale w odróżnieniu od zwykłego skanera ma również klawiaturę numeryczną, alfabetyczną oraz ekran LCD. Przede wszystkim jest jednak wyposażony we własny system operacyjny m.in. Android i Windows.
Kolektor danych sczytane kody kreskowe zapisuje we własnej pamięci. Jest to jego duża zaleta, gdyż w odróżnieniu od bezprzewodowych skanerów unika się w ten sposób ryzyka utraty danych. Takie sytuacje mają miejsce, gdy straci się łączność np. Bluetootch lub sieci. Szybko zebrane informacje są synchronizowane z firmową bazą, co znacznie poprawia efektywność pracy.
Gdzie stosuje się kolektor danych?
Terminal danych może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymaga się skanowania kodów kreskowych. Jest doskonałym zamiennikiem dla dawnej praktyki wypełniania formularzy i przepisywania ich do komputera. W dużych zakładach magazynowych urządzenie to jest już niemalże koniecznością. W większości średnich firm także do synchronizacji baz stosuje się wyłącznie kolektory danych.
Firmy logistyczne potrzebują terminala w celu usprawnienia procesów przyjmowania i wydawania towarów, gdyż wówczas pracownik musi zeskanować logistyczne etykiety GS1. W magazynach służy on do aktualizacji stanu produkcji, ilości towaru, czy cen. Urządzeniem posługują się również firmy kurierskie, skanując etykiety adresowe. Kolektor danych nazywa się również inwentaryzatorem, w związku z jego częstym wykorzystaniem w przypadku remanentów.
Funkcja Push-to-talk w kolektorach danych
PTT, czyli push-to talk to jedna z ciekawszych funkcji wielu terminali. Cenią sobie ją przede wszystkim działy dużych firm, w których transport z jednego miejsca zakładu w drugie zajmuje wiele czasu. W związku z tym wszelkie działania, zadania, weryfikacje, aktualizacje, czy błędy można zgłaszać na bieżąco. Ponadto taki komunikat głosowy można wysłać nie tylko do jednej osoby, ale do całej grupy pracowników. Kolektory danych z funkcją PTT są nieco droższe, jednak istotnie zwiększają efektywność pracy zespołowej.
Kolektor danych kodów 2D
Kolektor danych to urządzenie, które służy firmom przez lata. W związku z ciągłym rozwojem różnego rodzaju technologicznych rozwiązań dla firm, warto więc zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w wielofunkcyjny (droższy) sprzęt. Wówczas nie trzeba będzie kupować nowego za 2, czy 3 lata, gdy warunki rynku się zmienią.
Tak może być w przypadku kodów 1D i 2D. Nie wszystkie kolektory danych mają wbudowane oba czytniki. Te wyposażone tylko w 1D są oczywiście tańsze. Obecnie obowiązek stosowania kodów 2D występuje w branży farmaceutycznej. Ich praktyczność i atrakcyjność sprawiają jednak, że popularność wzrasta i dość prawdopodobne jest, że QR kiedyś całkowicie zastąpią kody kreskowe.