+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > RFID  > RFID w logistyce – w jaki sposób wykorzystać jego zalety?
RFID w magazynie wysokiego składowania

RFID w logistyce – w jaki sposób wykorzystać jego zalety?

Rozwiązania RFID Rozwiązania RFID

Wiele przedsiębiorstw konkurując ze sobą, skupia się na tym, by podnieść skuteczność działania, szybkość, a zarazem wydajność pracy i poziom kontroli. Jedni robią to poprzez szkolenia kadr, inni wdrażają nowe systemy zarządzania, a w logistyce firmy skłaniają się do wdrążenia nowych technologii. Konkretnie chodzi o RFID. Czym jest i jakie są zalety RFID w logistyce?

RFID w magazynie

RFID w magazynie

Co to jest RFID?

RFID (z ang. Radio-frequency identification) to technologia, która pozwala na zidentyfikowanie danego obiektu przy użyciu fal radiowych. Potrzebne są do tego dwie rzeczy – transponder RFID oraz czytnik RFID. Transpondery można spotkać w postaci etykiet RFID, chipów RFID, czy tagów RFID. Są to mikrochipy umieszczone na papierze lub plastiku i przytwierdzane w takiej postaci do określonego obiektu. Każdy posiada tzw. EPC, czyli elektroniczny kod produktu, w którym zawierają się takie informacje jak:
– numer producenta
– kraj producenta
– numer seryjny
– ID produktu.
Odczytanie RFID możliwe jest za pomocą kolektorów danych RFID, czy inaczej czytników bądź terminali. Odbierają one fale radiowe etykiet RFID i interpretują je, dając zrozumiały dla użytkownika odczyt informacji. W zależności od branży i postaci zastosowania RFID kolektory mogą się różnić. Inne będą dla identyfikacji osób, przedmiotów, inwentaryzacji, obsługi magazynu, czy ewidencji dokumentów i hurtowej obsługi logistycznej.

RFID

RFID

RFID

RFID

Zalety zastosowania RFID w logistyce

RFID w magazynie wysokiego składowania

RFID w magazynie wysokiego składowania

Wykorzystanie systemów RFID w logistyce cieszy się coraz większą popularnością. Automatyczna kontrola stanu, etapu i lokalizacji produktu zmniejsza czas w procesach magazynowo-produkcyjnych. Pozwala to firmom znacznie obniżyć koszty. Ponadto poszczególne fazy procesów logistycznych przyspieszają ze względu na brak potrzeby widoczności między transponderem RFID a terminalem. Wówczas skanowanie może odbywać się hurtowo, gdyż nie trzeba tracić czasu na odszukiwanie i trafianie czytnikiem na kod kreskowy.

Co więcej, tagi RFID są odporne na zabrudzenia i trudne warunki atmosferyczne. Mowa tutaj o mokrych, oszronionych, czy wystawionych na promieniowanie słoneczne obiektach. Kody kreskowe pod tym względem mogą nie sprostać wymaganiom, a ich odczyt może być nie tylko utrudniony, ale w ja gorszym wypadku niemożliwy.

Urozmaicenie systemu RFID w logistyce

RFID w logistyce

RFID w logistyce

System RFID w logistyce można zaopatrzyć w dodatkowe funkcjonalności. W zależności od branży będą one bardziej lub mniej potrzebne. Jednak RFID z modułem GPS powinien okazać się dla wszystkich bardzo przydatny. Umożliwia on kontrolę lokalizacji danego towaru, dzięki temu można uniknąć opóźnień w dostawie, czy niewyjaśnionych zaginięć produktu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla RFID w logistyce może być dodatkowy czujnik temperatury. Przyda się on najbardziej w dystrybucji towarów spożywczych. Wówczas producent i odbiorca mogą sprawdzić, czy transportowany obiekt był przewożony w odpowiednich warunkach np. mięso bądź ryby.

Z kolei wykorzystanie RFID w logistyce, jako punktów kontrolnych ma zastosowanie w tzw. bramkach RFID. Są one znane głównie jako przysklepowe bramki antykradzieżowe, ale warto zauważyć ich znaczenie w procesie weryfikacji towarów. Bramki RFID w logistyce umożliwiają sprawną rejestrację wysyłanych i przyjmowanych towarów. Stawiane są po obu stronach tzw. luk (bram) rozładunkowych, gdzie pracownicy magazynów z tirowych przyczep wyprowadzają lub wprowadzaj towar. Gdy produkt przechodzi przez bramkę, w systemie pojawia się informacja, czy został załadowany, czy wyładowany.