Poniżej prezentujemy przydatny słownik terminów związanych z naszą branżą. Staraliśmy się zawrzeć w nim słowa, o których znaczenie najczęściej pytają nas klienci. Jeśli coś nie jest zrozumiałe dla Ciebie, napisz do nas. Na pewno pomożemy.

A

Android System operacyjny dla urządzeń mobilnych stworzony przez korporację Google. Bazuje na jądrze systemu Linux, tworzone na niego aplikacje są przeznaczone głównie z myślą o urządzeniach wyposażonych w ekran dotykowy, takich jak smartfony, tablety itp. W branży autoidentyfikacji stosowany jest w urządzeniach takich jak terminale mobilne, tablety i komputery przemysłowe. Pozwala na łatwe tworzenie i dostosowanie aplikacji dla urządzeń mobilnych.
Auto ID Pojęcie zawierające w sobie szereg procesów znakowania i automatycznego rozpoznawania produktów, np. za pośrednictwem kodów kreskowych, służących inwentaryzacji i zarządzaniu produktami. Standardowo proces ten odbywa się w etapach: wydruk i umieszczenie etykiety z kodem na produkcie, odczyt za pomocą specjalnego czytnika lub skanera, następnie umieszczenie danych w komputerze w celu dalszego ich przetworzenia. Znajduje zastosowaniu w szeregu branż, takich jak: logistyka, handel, produkcja przemysłowa i inne.

 

 

B

Bluetooth Technologia komunikacji bezprzewodowej opracowana z myślą o łączności urządzeń znajdujących się w niedużej odległości. Podstawę technologii stanowią fale radiowe o wysokiej częstotliwości. W branży Auto ID znajduje zastosowanie przede wszystkim w skanerach kodów kreskowych, zapewniając łączność urządzenia z bazą przewodową podłączoną do komputera lub innego urządzenia.

 

 

C

D

DPI Dots-per-inch, co oznacza "punkty na cal". Jednostka w której wyrażana jest m.in. rozdzielczość druku, czyli zagęszczenie punktów na calu kwadratowym zadrukowywanego nośnika. Im wyższy parametr DPI, tym lepsza jakość druku. Drukarki etykiet operują standardowo na poziomie 203 DPI, co zapewnia druk bardzo wysokiej jakości.
DPM Proces trwałego i bezpośredniego oznaczania części na etapie produkcji. Odbywa się poprzez trwałe wygrawerowanie lub uformowanie oznaczenia bezpośrednio na części. Oznakowania takie odczytywane mogą być za pośrednictwem specjalnych czytników, których optyka jest do tego przystosowana. Pozwala na identyfikację na podstawie numeru seryjnego przez cały okres życia produktu. Znajduje zastosowanie m.in w branżach samochodowej i stoczniowej.
Dyspenser Innymi słowy - podajnik z odklejakiem, odklejak. Urządzenie akcesoryjne, w które można wyposażyć drukarkę etykiet, pozwalające na umieszczenie rolki gotowych etykiet samoprzylepnych w celu ich automatycznego odklejania, co umożliwia szybki odbiór i aplikację przez użytkownika.

 

 

E

Etykieta samoprzylepna Oznaczenie w postaci nadruku naniesionego na specjalny papier (lub inny materiał), którego podłoże pokryte jest warstwą kleju, umożliwiającego  naniesienie wydrukowanego oznaczenia na produkty,

 

 

F

Fleksografia Technologia druku, polegająca na zastosowaniu metody w której zadrukowywany nośnik pokrywany jest barwnikiem poprzez kontakt z odpowiednio przygotowanym cylindrem. Proces druku odbywa się poprzez przesuwanie np. papieru pomiędzy cylindrami nasączonymi barwnikiem i cylindrami dociskającymi. Ta metoda druku stosowana jest np. w produkcji etykiet, czego rezultatem jest uzyskanie masowego, powtarzalnego wydruku na dużym zwoju.

 

 

G

GS1 Ogranizacja o zasięgu globalnym, której celem jest ujednolicenie oznaczeń stosowanych w łańcuchu produkcji i dostaw. Jadną z dziedzin będącą w obszarze działalności organizacji jest np. działalność na polu kodów kreskowych, czego rezultatem jest ustanowienie standardu kodów kreskowych na wszystkich kontynentach. Kody kreskowe GS1 są najczęściej spotykanymi we wszystkich branżach, a co za tym idzie, są obsługiwane przez niemal wszystkie urządzenie przeznaczone do odczytu kodów kreskowych jakie są obecnie oferowane na rynku..

 

 

K

 

Kod kreskowy
Inaczej zwany kodem paskowym, jest to zakodowany, graficzny zapis informacji w formie monochromatycznej kombinacji linii lub punktów ustalonych wg. określonego algorytmu. Kod kreskowy ma na celu zautomatyzowanie odczytu oraz identyfikacji rzeczy.

 

 

N

 

Nawijak Urządzenie stosowane w drukarkach etykiet. Służy do umieszczania etykiet w określonym porządku na rolce o wybranym rozmiarze. Nawijak pozwala przygotować częściowo lub całkowicie zadrukowane etykiety w wybranej ilości.

 

 

O

 

Obcinak Lub gilotyna. Automatyczne urządzenie w drukarkach, służące do konfekcjonowania etykiet, wszywek tekstylnych lub innych materiałów ciągłych.