+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym

Zastosowanie etykiet plombujących

Etykiety plombujące to alternatywa dla tradycyjnych plomb zabezpieczających. Mogą chronić zarówno powierzchnie gładkie, jak i nieregularne. Sprawdź, jakie konkretnie korzyści oferują i gdzie znajdują zastosowanie.

Samoprzylepne etykiety plombujące pojawiają się dziś w wielu różnych obszarach biznesu. Wynika to z faktu, że mogą zabezpieczać dany produkt, opakowanie czy inny element, a przy okazji zawierać również dowolne dane identyfikacyjne. Poza tym, dzięki odpowiednim drukarkom i foliom, przedsiębiorca może uzyskać etykiety o właściwościach, które będą dobrze dopasowane do jego potrzeb i wymagań w zakresie ochrony produktu lub usługi.

Samoprzylepne etykiety plombujące – właściwości i działanie

Etykieta do plombowania wytwarzana jest z folii poliestrowej, która zapewnia jej wysoką trwałość, a także ochronę przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Bardzo trwały jest również sam nadruk, który nanosi się metodą termotransferową. Natomiast zastosowanie specjalnego kleju oraz materiału typu VOID sprawia, że ewentualne usunięcie lub choćby naruszenie etykiety pozostawi po sobie nieusuwalny ślad. Podjęcie próby odklejenia skutkuje aktywacją jednej z warstw folii, co prowadzi do pojawienia się napisu „VOID” – etykiety nie da się ponownie przykleić tak, aby ingerencja nie była widoczna. Sam napis powstaje albo na powierzchni etykiety, albo na plombowanej powierzchni. Niezależnie od rozwiązania, stanowi jednoznaczny znak, że doszło do nieautoryzowanego dostępu.

Co istotne, w przypadku etykiet plombujących możliwe jest zastosowanie unikalnej identyfikacji – można na nich umieścić dane i logotyp klienta, numerację, czy kod kreskowy. Unikalna numeracja lub szyfrowanie pozwalają na łatwe zidentyfikowanie plomby i przypisanych do niej chronionych informacji.

Do czego używamy etykiet plombujących?

Dzięki etykietom do plombowania producenci mogą zabezpieczyć swoje produkty przed niepowołaną ingerencją, na przykład w czasie magazynowania, transportu czy użytkowania w okresie gwarancji. Zastosowanie plomby w widocznym miejscu wraz z nadrukowaną informacją jednoznacznie wskazuje, że jej celem jest zabezpieczenie danego produktu lub innego elementu; sygnalizuje przy tym, że jej naruszenie będzie wiązało się z określonymi konsekwencjami. Tego typu rozwiązanie można spotkać na obudowach urządzeń elektronicznych, wyjść USB, stacji dysków, czy też opakowaniach płyt CD/DVD. Potwierdza ono, że towar jest fabrycznie i oryginalnie zapakowany.
Poza tym, etykiety plombujące wykorzystuje się również w takich celach jak:

  • plombowanie drzwi,
  • plombowanie przesyłek,
  • plombowanie szaf czy sejfów,
  • weryfikacja oryginalności próbek,
  • zabezpieczanie pojemników do analiz chemicznych,
  • plombowanie wlewów paliwowych,
  • zabezpieczanie środków trwałych
  • tworzenie etykiet gwarancyjnych i serwisowych.

Warto przy tym podkreślić, że w przypadku części spośród tych zastosowań wykorzystywane są etykiety kruszące – które przy próbie odklejenia kruszą się lub deformują. Sprawdzają się one między innymi przy oznaczaniu elementów elektronicznych oraz leków, czy też w systemach inwentaryzacji środków trwałych.