+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Etykiety  > Które materiały eksploatacyjne wybrać – oryginalne czy zamienniki?
Materiały eksploatacyjne etykiety i kalki

Które materiały eksploatacyjne wybrać – oryginalne czy zamienniki?

Materiały eksploatacyjne etykiety i kalki Materiały eksploatacyjne etykiety i kalki

Sam zakup drukarki do etykiet, czy kart wiąże się z pewnym wydatkiem. Należy do tego doliczyć również kwestię nabycia różnych materiałów eksploatacyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w ofercie dostępne są produkty oryginalne i tzw. kompatybilne, inaczej mówiąc zamienniki. To istotne rozróżnienie, zwłaszcza w kwestii wydajności urządzenia i jakości druku. Ponadto, nieodpowiednia eksploatacja może prowadzić do szybszego zużycia drukarki. Z kolei stosowanie zamienników spowoduje, że uzyskana jakość druku może znacznie odbiegać od oczekiwań. Należy więc wiedzieć, jak wybierać materiały eksploatacyjne do drukarek.

Materiały eksploatacyjne do drukarek specjalistycznych

Etykiety i kalki do drukarek

Etykiety i kalki do drukarek

Zupełnie inne materiały eksploatacyjne stosuje się w przypadku zwykłych drukarek do podstawowego druku np. laserowych, atramentowych. Wówczas mówi się o tonerach, tuszach, czy gramaturze papieru. Z kolei przy drukarkach specjalistycznych pojawiają się bardziej zaawansowane produkty m.in.: etykiety z kodem kreskowym i RFID, taśmy barwiące (woskowe i żywiczne), karty plastikowe, czy laminaty i powłoki do kart. W każdym z tych wypadków możliwy jest wybór między tańszą wersją zamiennika a droższą oryginalną. Którą wybrać?

Oryginalne materiały eksploatacyjne do drukarki

Wielu użytkowników drukarek wychodzi z założenia, że kupno droższych materiałów eksploatacyjnych jest nieopłacalne. Starają się oni wówczas zadowolić tańszymi zamiennikami. Z pozoru „tu i teraz” generują one mniejsze koszty. Jednak patrząc na sytuację w dłuższej perspektywie, sprawa wygląda zgoła inaczej. Jeśli dobrej jakości sprzęt od znanego dystrybutora pracuje ze słabej jakości zamiennikami, to sam ulega szybszej eksploatacji. Można powiedzieć, że im gorsze materiały eksploatacyjne się stosuje, tym szybciej starzeje się sprzęt. W związku z tym skraca się jego żywotność, przez co wkrótce trzeba będzie kupić nowe urządzenie.

Taśmy kalki termotransferowe

Taśmy kalki termotransferowe

Zamienne materiały eksploatacyjne do drukarki

Jeśli producent danego urządzenia dedykuje wykorzystywanie materiałów tej samej firmy, czy nawet gwarantuje, że wówczas urządzenie osiąga maksimum wydajności, to na ogół tak jest. To właśnie producent najlepiej wie, jak skonstruować materiały eksploatacyjne (np. etykiety, taśmy), które w pełni wykorzystają potencjał danego modelu drukarki. Wybierając takie produkty, unika się ryzyka niezadowalającego lub co gorsza – wadliwego zadruku. Co więcej, produkty niepewnej jakości mogą prowadzić do usterki sprzętu i zatrzymać przez to pracę całej firmy.
Używanie zamienników w drukarce, którą rekomendowano, jako jedno z najlepszych tego typu urządzeń, mimo wszystko może spowodować wydruk etykiety, czy karty o słabej jakości. Ponadto cykliczne stosowanie materiałów eksploatacyjnych niepewnego pochodzenia, może prowadzić do nieodwracalnych defektów sprzętu, a co za tym idzie permanentną stratę ostrości drukowanego obrazu i tekstu.

Dlaczego lepiej stosować oryginalne materiały eksploatacyjne?

Jeśli chce się uzyskać produkty, które będą wyraźne, bezproblemowe w odczycie przez skanery oraz będą reprezentowały odpowiedni poziom, to lepiej wykorzystać oryginalne materiały eksploatacyjne. Gwarantują one niezawodność i wysoką jakość. Ponadto, firmy z silną pozycją na rynku, spełniają na ogół najwyższe standardy, przechodząc różnego rodzaju testy certyfikujące. To stanowi dodatkowe potwierdzenie, że ma się do czynienia z produktami z najwyższej półki. Tak jest w przypadku materiałów eksploatacyjnych firmy Zebra, która spełnia międzynarodowe standardy systemów zarządzania jakością ISO 9001.

Etykietowanie z wykorzystaniem etykiet i kalek HYPROTECH Polska

Etykietowanie z wykorzystaniem etykiet i kalek HYPROTECH Polska

Jak wydłużyć okres eksploatacji drukarek specjalistycznych?

Aby odłożyć w czasie kupno nowego sprzętu i cieszyć się dłużej sprawnością obecnego, warto zainwestować w materiały czyszczące do drukarki. Mogą to być wkłady czyszczące, które przyczynia się do zachowania odpowiedniej wydajność sprzętu i dłużej pozwolą cieszyć się ostrym i bezbłędnym drukiem. W przypadku potrzeby wyczyszczenia głowicy drukującej, wałka prowadzącego, czy kodera paska magnetycznego warto postawić na karty czyszczące. Należy pamiętać również o stosowaniu czyszczących wałków, które usuną brud z kart przed drukowaniem.

Przy wyborze materiałów czyszczących do drukarek istnieje bowiem podobna zasada, jak przy materiałach eksploatacyjnych – najlepiej korzystać z oryginalnych produktów czyszczących, pochodzących od samego producenta sprzętu. W innym wypadku można jeszcze bardziej zabrudzić sprzęt.