+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Etykiety  > Drukowanie etykiet kolorowych – co warto wiedzieć?
Kolorowe etykiety flekso od HYPROTECH Polska

Drukowanie etykiet kolorowych – co warto wiedzieć?

Kolorowe etykiety flekso od HYPROTECH Polska Kolorowe etykiety flekso od HYPROTECH Polska

Atrakcyjność wizualną etykiety można podnieść na kilka różnych sposobów. Jednym z tych najprostszych i zarazem najczęściej wykorzystywanych jest zastosowanie kolorowego nadruku. Można z niego skorzystać na wiele sposobów, a każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Sprawdź zatem, co trzeba wiedzieć o drukowaniu kolorowych etykiet, by wybrać optymalne rozwiązanie.

Czym można użyć zwykłej drukarki do wydrukowania etykiet?

Zdarza się, że w małych firmach o znikomym zapotrzebowaniu na etykiety, drukuje się je przy użyciu zwyczajnych drukarek i papieru. Oczywiście jest to możliwe, choć efekt jest mało profesjonalny. Próba zastosowania tego rozwiązania w przypadku dużego nakładu etykiet zakończy się niepowodzeniem. Ponadto spowoduje zastój firmy z powodu spiętrzenia się zadań związanych z drukowaniem etykiet np. ich wycinanie i rozdzielanie. Urządzenia do drukowania etykiet zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych są przystosowane do pokrywania samoprzylepnych materiałów zwiniętych na rolkę. Dzięki temu projekt naklejki jest sporządzony zgodnie z określonymi wytycznymi, co usprawnia wszelkie procesy produkcyjne oraz gwarantuje pożądany rezultat.

Drukarki etykiet ZEBRA

Drukarki etykiet ZEBRA

Zastosowanie druku etykiet kolorowych

Na rynku spotyka się różnego rodzaju urządzenia i usługi, które umożliwiają drukowanie etykiet. Są dostosowane do branży biurowej, przemysłowej, rozrywkowej a przede wszystkim poligraficznej. Mają bardzo szerokie pole działania i umożliwiają szybkie oraz profesjonalne generowanie firmom oraz zakładom kuponów, paragonów, etykiet rabatowych, wysyłkowych, kart pokładowych, czy biletów. Ponadto mogą to być również małe nalepki na produkty, identyfikatory, legitymacje oraz wizytówki.

W praktyce, drukarki do etykiet kolorowych sprawdzają się zatem w różnych środowiskach pracy: biurach, archiwach, urzędach, bibliotekach, czy też w przedsiębiorstwach spożywczych, farmaceutycznych oraz kosmetycznych. Samo wytworzenie projektu i standardów działania tego typu etykiet generują koszty. Dodatkowym wydatkiem będzie ich wydrukowanie. Wszystko to sprawia, że cały proces wymaga określonego nakładu inwestycji, jednak same drukarki są przyjazne pod tym względem dla konsumenta. Ich intuicyjność i łatwa obsługa niwelują koszty szkoleń informatycznych. Uniwersalnymi drukarkami dostępnymi na naszej stronie są na przykład:

Kolorowe etykiety HYPROTECH Polska

Kolorowe etykiety HYPROTECH Polska

Dostępne technologie druku

Przy doborze technologii druku kolorowych etykiet, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przed drukiem najlepiej ostatecznie ustalić wzór etykiety, tak by w trakcie nie nanosić już żadnych zmian. Pozwala to oszczędzić czas produkcji i zniwelować dodatkowe koszty. Najważniejsze będzie wskazanie przeznaczenia etykiety. Od tego zależy poziom jej funkcjonalności i materiał, na jakim zostanie wykonana. Kolejną ważną kwestią jest nakład etykiet, gdyż inne technologie sprawdzą się do projektów wysokonakładowych, a inne do nisko i średnionakładowych. Pod uwagę należy wziąć również szybkość oraz cenę druku w danej technologii. Poza tym warto zwrócić uwagę na liczbę jednostek DPI – im jest ich więcej, tym wyższa jakość druku. Należy też upewnić się, czy urządzenie łączy się z komputerem poprzez złącze USB, a także, z jakimi programami współpracuje. Rozpatrzenie tych kwestii pozwoli zdecydować, który druk z poniższych powinien być najbardziej adekwatny.

Druk fleksograficzny sprawdzi się u zdecydowanych klientów, którzy potrzebują bardzo dobrej jakości produktu przy wysokich nakładach. Fleksografika pozwala na swobodę wyboru from druku i włącza w to ciekłe farby szybkoschnące. Natomiast wprowadzanie jakichkolwiek zmian jest bardzo mało elastyczne, dlatego przy wyborze tej techniki trzeba mieć pewność co do końcowego projektu graficznego. Druk fleksograficzny nadaje się również do zastosowania na nierównym podłożu. Ponadto im większa ilość etykiet, tym korzystniejsze warunki cenowe. Z tego względu technologia wydaje się mało atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm z nisko nakładowymi projektami i niewielkim budżetem inwestycyjnym.

Druk cyfrowy to dogodne rozwiązanie dla projektów o niskich i średnich nakładach etykiet. Jest dużo szybszą formą produkcji etykiet, gdyż nie wymaga wcześniejszego przygotowania form drukarskich. Może drukować w tempie nawet do 300 mm/s. Jakość druku cyfrowego jest niemal taka sama jak fleksograficznego, jednak jego odporność na czynniki zewnętrzne jest dużo niższa. W tego rodzaju technologii ważne jest również, aby skorelować ze sobą procesy drukowania i wycinania etykiet, gdyż odbywają się one na różnych maszynach poligraficznych. Zapewni to płynność całemu przedsięwzięciu.

Druk cyfrowy inkjet podobnie jak zwykły cyfrowy świetnie sprawdzi się w nisko i średnio nakładowych projektach. Jest równie szybki w wykonaniu – tempo do 300 mm/s. Technologia bazuje na tuszach pigmentowych, które są odporne na wodę oraz blaknięcie, dzięki czemu zapewnia wysoką trwałość nadruku. Istnieje ograniczona grupa materiałów, na których taki druk można wykonać.