+48 42 209 36 59
|
Poniedziałek - Piątek od 7:30 do 15:30
Polub nas i powiedz znajomym
HYPROTECH Polska - etykietowanie i identyfikacja dla przemysłu > Etykiety  > 4 sposoby na większą trwałość etykiet z kodem kreskowym
Budowa etykiet samoprzylepnych

4 sposoby na większą trwałość etykiet z kodem kreskowym

Budowa etykiet samoprzylepnych Budowa etykiet samoprzylepnych

Etykiety samoprzylepne z kodem kreskowym stosowane są najczęściej do znakowania majątku firmy, produktów handlowych, czy dokumentów. Jednak wielu przedsiębiorców boryka się z szybką utratą ich trwałości. Przez to później wynikają problemy podczas inwentaryzacji, czy rozliczeń. Warto więc poznać kilka sposobów na zwiększenie trwałości etykiety z kodem kreskowym.

Wybierz odpowiednią etykietę

Najczęstszym powodem utraty trwałości etykiet samoprzylepnych jest bezrefleksyjny i nieodpowiedni dobór rodzaju etykiety do warunków eksploatacji. Zdarza się więc, że etykieta papierowa naklejana jest na powierzchni, silenie eksploatowanej lub wystawionej na styczność z chemikaliami bądź tłuszczem. W takim wypadku po krótkim czasie kod kreskowy może wyblaknąć, całkowicie odpaść lub też zostanie miejscowo uszkodzony, co uniemożliwi jego odczyt. W związku z tym pierwsze, co powinno się zrobić, by zwiększyć trwałość etykiety, to przemyśleć wcześniej jej prawidłowy dobór.

Naklejaj na czystą i suchą powierzchnię

Jeśli znamy już rodzaj etykiety, jaką należy zastosować do oznaczenia danej powierzchni, to należy teraz zadbać o jej czystość. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przedmiot jest czysty, jednak spód etykiety samoprzylepnej jest bardzo wrażliwy. Dla strony zawierającej klej nawet jednodniowa warstwa kurzu, czy wilgoci może znacznie osłabić przywieralność. W związku z tym bezpośrednio przed nałożeniem etykiety z kodem kreskowym należy przetrzeć przedmiot i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia, a następnie upewnić się, że powierzchnia jest w 100% sucha.

Etykiety samoprzylepne naklej tylko raz

Nim nakleimy etykietę, warto się upewnić, czy zawiera ona odpowiedni kod do oznaczanego sprzęt lub towaru. Co więcej, należy zwrócić uwagę, czy przytwierdzenie naklejki właśnie w wybranym miejscu nie utrudni jej późniejszego odczytu np. podczas inwentaryzacji. To istotne, ponieważ jeśli po przyklejeniu etykiety z kodem, okaże się powinna ona być jednak w innym miejscu, a nawet na innym obiekcie, to jej ponowne przeklejenie znacznie osłabi jej trwałość. To spowoduje, że etykieta straci część swojego kleju, mogą pojawić się zagniecenia i będzie bardziej podatna na odłączenie się od powierzchni. Ponadto podczas odklejania może dojść do przedarcia etykiety i konieczności drukowania nowej.

Zastosuj przezroczyste etykiety zabezpieczające

Jeśli z góry nie przewidziało się wymagającego środowiska dla etykiety samoprzylepnej i źle dobrano jej rodzaj, to istnieje sposób na dodatkowe zabezpieczenie. Można wówczas na kod kreskowy nanieść przeźroczystą etykietę zabezpieczającą. Ta znacznie podniesie jego trwałość i ochroni przed niepożądanymi uszkodzeniami mechanicznymi, czy warunkami atmosferycznymi. Ponadto to również doskonały sposób na zabezpieczenie etykiet samoprzylepnych w momencie, gdy warunki pracy w firmie się zmieniają i w pewnym momencie wzrasta ryzyko styczności np. z chemikaliami, wilgocią, czy wysoką temperaturą.